הכל על תכשיטים – הקדמה קצרה

הערה: סוג המתכת או החומר ממנו עשוי התכשיט נמצא באתר תחת התגית.

יש המון דברים שחשוב לדעת בנוגע לתכשיטים ומתכות שהם חלק בלתי נפרד מגופן של רוב הנשים.

מובאים לך פה גם טיפים בסיסיים שלחלקכן אולי נשמעים כמובן מאליו, אך עצם ההכרה עם החומרים, הבעיות והפתרונות משנים לגמרי את כל הכללים ומשדרגים את החוויה.

התכשיטים בזמננו:

היום פחות מקובל לקנות תכשיטים יקרים ולהעביר אותם בירושה. היום אנחנו בעידן שהכל זמין ומהיר. אם זה אינטרנט, מזון אוכל תחום אחר, והשינוי חל גם באופנה. בתחום התכשיטים התפתח ז’אנר הנקרא “תכשיטי אופנה ואקססוריז”. אלה תכשיטים העשויים חומרים שונים ומגוונים, לדוגמא: מתכות שונות, אבנים עמידות, עור, זכוכית ועוד. החומרים עצמם פשוטים, ממוחזרים או מתכלים. והעיצובים נועזים יותר ומשתנים לעתים קרובות.

אנחנו אוהבות  לקנות תכשיט נועז וייחודי, במחיר סביר, ליהנות ממנו עונה, שתיים וגם הרבה יותר (התכשיטים האופנתיים עמידים לאורך זמן אם שומרים עליהם נכון)

שינוי זה מאפשר לנו לרכוש תכשיטים רבים ומגוונים להתאמה לכל הופעה  מבלי להשקיע מחשבה עמוקה, כי ההוצאה אינה גדולה ורצינית ברוב המקרים.

עולם התכשיטים נפתח והתקדם לכל כיס, לכל טעם ולכל טרנד אופנתי. כמובן  יש להשתמש בתכשיטים אלה בתבונה כדי לשמור על עמידותם ועל הגוף וליהנות מהם כמה שיותר זמן.

תכשיטי המתכת באתר מיוצרים ממגוון מתכות, רוב  מתכשיטי המתכת מיוצרים מכסף סטרלינג 925, גולד פילד וציפוי זהב, אחוזים ניכרים מ-מפלדת אלחלד וסגסוגת וחלק קטן מכסף טיבטי.

להלן מצורף הסבר ודרכים לשימוש על המתכות השונות:

כסף סטרלינג 925 – 

כסף סטרלינג הוא הכסף ה”מקורי” שכולנו מכירים ואוהבים תכשיטי כסף עשויים מכסף סטרלינג 925 ולא כפי שנהוג לחשוב מכסף טהור. כסף טהור הינו חומר רך מכדי שניתן יהיה לעצב ממנו תכשיטים. לכן נדרש לחבר אותו עם מתכת אחרת וליצור סגסוגת כסף עמידה אשר ממנה ניתן יהיה לעצב תכשיטי כסף.

כסף סטרלינג 925 מורכב משתי מתכות – כסף טהור בשיעור של  92.5% ומתכת נוספת, לרוב נחושת, בשיעור של 7.5%. סגסוגת הכסף המתקבלת מהתהליך הכימי האמור הינה בעלת חוזק רב יותר מכסף טהור כך שניתן לעבד ממנה תכשיטים מחד, והיא משמרת את היופי של מתכת יקרה מאידך.

המספר 925 מתייחס לשיעור הכסף הטהור בסגסוגת הכסף ובתכשיטים.  הכינוי “סטרלינג” הינו גלגול של המילה “stiere”  שמשמעותה באנגלית עתיקה דבר חזק ומוצק. הביטוי ‘סילבר סטרלינג’ נטבע לפני מאות שנים וככל הנראה נעשה בו שימוש לציון מתכת כסף חזקה שניתן לעבד ממנה חפצים ומטבעות עמידים לאורך זמן.

תכשיטי יוקרה מעוצבים מכסף סטרלינג 925 כמו גם מזהב ומגולדפילד. ייחודם של תכשיטי כסף נובע מהצבע המיוחד של הכסף, מהברק של הכסף ומהמגוון הרחב של הסגנונות בהם עוצבו תכשיטי כסף. תכשיטי כסף סטרלינג 925 מתאימים לכל הצבעים ולכל הגוונים של העור – הן לעור חיוור והן לעור שזוף וכהה. המראה הזוהר והרענן של תכשיטי כסף סטרלינג 925 משתלב היטב עם צבעי בגדים שונים ואינו מתחרה בהם. תכשיטי כסף הולמים את כל סוגי התלבושות. תכשיטי כסף מתאימים הן למראה אלגנטי יוקרתי של שמלת ערב, והן למראה ספורטיבי של ג’ינס וחולצת טריקו. אי לכך תכשיטי כסף מתאימים למגוון של אירועים החל בחתונות ומסיבות וכלה בשימוש יומיומי. ניתן לענוד תכשיטי כסף למשרד, לבילוי ופשוט בכיף בבית.

בתכשיטי כסף ניתן לראות סגנונות עיצוב שונים. ישנם תכשיטי כסף המעוצבים תוך שימוש במתכת בלבד, כגון כסף סטרלינג 925 לבד או בשילוב עם גולדפילד או זהב, או תוך שיבוץ תכשיטי הכסף.

תכשיטי כסף, ככל תכשיטי היוקרה, דורשים טיפול ושמירה. להלן מספר טיפים לשמירה וטיפול בתכשיטי כסף. רצוי לשמור על התכשיט באריזתו המקורית או בקופסת תכשיטים על מנת למנוע קרע, שבירה או השחרה. מומלץ לנקות את התכשיט מדי פעם במטלית עדינה מבד כותנה. לפני שינה, פעילות גופנית מאומצת, רחצה בבריכה או בים רצוי להסיר את התכשיט. כידוע, מי ים מלוחים, כלור שבבריכות שחייה וכן זיעה מרובה אינם ידידותיים לתכשיטי כסף וגורמים להשחרתם. לכן, במידה והתכשיט נחשף לחומרים אלו מומלץ לשטוף אותו במים זורמים ולייבש עם מטלית עדינה.

תכשיטי כסף משחירים במשך הזמן כתוצאה מתגובה כימית שמתרחשת בין הנחושת שבסגסוגת לבין החמצן שבאוויר או עם מזהמים שנפלטים לאוויר משריפת דלק במכוניות.

איך לשמור על התכשיט באופן הנכון?

מומלץ לשמור על ניקיון תכשיטי כסף באמצעות ניגוב התכשיט באופן קבוע במטלית עדינה ולא להמתין עד שהתכשיט ישחיר. כאשר תכשיט הכסף איננו בשימוש כדאי לשמור אותו במיכל סגור, בין אם באריזתו המקורית או בקופסת תכשיטים.

כאשר תכשיט כסף משחיר ניתן להבריק אותו באמצעות מטלית בד מיוחדת לניקוי של כלי כסף. ניתן לטפל בתכשיט כסף שהשחיר גם באופן פשוט בבית. מורחים בזהירות כמות קטנה של משחת שיניים על התכשיט, לא משפשפים, ממתינים כדקה ומסירים את המשחה בעזרת מטלית עדינה. במידה והתכשיט עדיין לא חזר לברק המקורי, ניתן לחזור שוב על התהליך. לאחר הסרת המשחה, שוטפים את התכשיט במים זורמים ומייבשים אותו בעזרת מטלית עדינה.

גולד פילד – Gold Filled

גולדפילד כשמו הוא, זהב הממולא במתכת, המשמש ליצירת תכשיטים. גולדפילד הוא זהב המחובר בחום ובלחץ למתכת בסיס כגון פליז. הזהב הוא השכבה החיצונית, כלומר הציפוי, בדרך כלל בין 10 ל-14 קרט.

מקור השם הוא באנגלית ופירושו ’זהב ממולא’.

תכשיט גולדפילד מכיל לפחות 5% זהב 12 קרט ומעלה, או לחלופין לפחות 10% זהב 10 קרט, כך שהציפוי עבה מספיק כדי למנוע קילוף, התחמצנות והשחרה. מכיוון שזהב 12 קרט מכיל כ-50% זהב טהור, תכשיט גולדפילד יכיל כ-2.5% עד 5% זהב. לרוב משתמשים בנחושת או פליז לשכבה הפנימית, כך שמתקבלת מתכת הנראית כזהב במחיר זול בהרבה. בעבר גם כסף סטרלינג שימש כבסיס, אך בהיותו יקר יותר השימוש לא נפוץ כיום.

תכשיט גולדפילד יכול לעמוד כ-30 שנה בשימוש יומיומי ללא שחיקה משמעותית

איך לשמור על התכשיט באופן הנכון ולאורך זמן?

חשוב לזכור שגולדפילד, יחד עם יתרונותיו הייחודים, הוא לא זהב ולכן אינו בלתי פגיע לחלוטין, ואין לצפות שהגולדפילד יתנהג כמו זהב בכל מקרה. יחד עם זאת מאחר ובתכשיטי הגולדפילד ישנה שכבת זהב בלתי נפרדת, בשימוש סביר הם יהיו עמידים ביותר.

ניקוי תדיר מומלץ על מנת לשמור על יופי תכשיט וצבעו. מי מלח, כלו בבריכות שחייה וסבון לא עוזרים לשום סוג תכשיט. העברה של בד רך על התכשיט עוזרת לנקותו מאלמנטים אלו הגורמים להתחמצנות פני השטח.

Stainless steel פלדת אל-חלד – 

Stainless steel פלדת אל-חלד פְּלָדַת אַל-חֶלֶד או פלדה בלתי מחלידה (פלב”מ) מוגדרת בתורת המתכות כסגסוגת ברזל אשר מכילה כרום בכמות של לפחות 10.5% ממשקלה. שמה ניתן לה בשל העובדה שהסגסוגת עמידה בפני חלודה ושִתּוּך (קורוזיה) מסוגים אחרים הרבה יותר מפלדה רגילה שהיא סגסוגת ברזל-פחמן.

איך לשמור על התכשיט באופן הנכון?

לפני שינה, פעילות גופנית מאומצת, רחצה בבריכה או בים מומלץ ורצוי להסיר את התכשיט. מי ים מלוחים, כלור אשר נמצא בבריכות השחייה וכן זיעה מרובה אינם ידידותיים לתכשיטים ואף גורמים להשחרתם.

ציפוי כסף –

זהו בסיס ממתכת כלשהי עם ציפוי שכבה דקה (מיקרון, על פי רוב) מאוד של כסף על פני השטח. גם כאשר תכשיטים מתוארים כמצופה כסף, תוכן הכסף הכולל הוא אחוז זעיר. תכשיטי כסף בציפוי הם תכשיטים סבירים. ציפוי יכול להתחמצן ובסופו של דבר יישחק ויחשוף את מתכת הבסיס שמתחת. התכשיטים לא יוחתמו בחותמת איכות אבל עשויים לשאת את חותמת הלוגו או סימן היכר היצרן.

איך לשמור על התכשיט באופן הנכון?

בדיוק כפי ששומרים על תכשיטי הכסף.

ציפוי זהב – 

תכשיט שמצופה זהב הוא תכשיט שעשוי מפליז, ושהשכבה החיצונית שלו היא זהב.

איך לשמור על התכשיט באופן הנכון?

יש להסיר  את התכשיטים כשאת הולכת לים או לבריכה: מים עם מלח וכלור-  יכולים לגרום נזק לתכשיט.                                                                                יש להסיר את התכשיטים לפני מריחת קרם ולענוד לאחר שסיימת למרוח. ברוב התכשירים יש גופרית שפוגעת באיכות התכשיטים.                                        מומלץ לא להשאיר תכשיטים באמבטיה, הלחות הגבוהה עלולה לגרום להתחמצנות של התכשיט.

כסף טיבטי

הכסף הטיבטי (Tibetan Silver), המכונה גם “שבתי”, הוא למעשה לא כסף! תוכן הסגסוגת של הכסף הטיבטי עשוי להשתנות מיצרן ליצרן ורוב הזמן לא מכיל כסף כלל. הדבר המשותף היחידי בין כסף מקורי לטיבטי הוא המראה החיצוני – תכשיטי כסף טיבטי די דומים לאלה מכסף אמיתי. הכסף הטיבטי, נראה כמו כסף רגיל וגם לא משחיר עם הזמן – סיבה טובה להזמין תכשיט מכסף טיבטי לא בגלל ערך החומר אלא בשל הנוי החיצוני.

איך לשמור על התכשיט באופן הנכון ולאורך זמן?

לשמור את התכשיט יבש- הדרך המהירה ביותר להכתים את התכשיטים שלך היא על ידי מגע עם לחות ונוזלים. זה כולל קרמים, מגע עם מים, שפריץ של בושם, וזיעה אפילו השמנים בעורכם יכולים להתבלות בציפוי ומתכות לאורך זמן -משתנה מאדם לאדם. התכשיט נרטב,  יש ליבש ולנגב.

כאשר הם לא בשימוש יש לאחסן אותם טוב על מנת למנוע מגע עם האויר כאשר אינכן עונדות את התכשיט.

סגסוגת פליז – Brass alloy

זוהי סגסוגת (ערבוב) של שתי מתכות, אבץ ונחושת. לפליז צבע צהבהב כתמתם המזכיר את צבעו של הזהב. הוא נוח לעבודת הצורף, משקלו ורמת הקושי והגמישות שלו מתאימים לתכשיטים. מתכת זו

מתחמצנת במגע עם האוויר לאורך זמן. מתכת זו אינה יקרה ומשמשת לייצור תכשיטי אופנה בכל העולם.

איך לשמור על התכשיט באופן הנכון ולאורך זמן?

מילת הקסם שוב, לשמור על התכשיטים יבשים וכשלא עונדים לשמר אותם בתוך קופסא סגורה.

 

 

לסיכום, כל התכשיטים כמובן לא נשמרים לעולמי עד אך בהחלט ניתן לשמרם וליהנות מהן שנים רבות וארוכות. 

[]
×
אנא הכניסי את כתובת המייל שלך

No thanks! Add item to cart על ידי הוספת כתובת המייל שלך, את נרשמת לקבלת הדוא"ל שלנו. את יכולה לבטל את המנוי בכל עת
×

Powered by WhatsApp Chat

× שלום וברוכה הבאה ל-Trend-Catch, במה אוכל להועיל לך?